Dřevený kartáček

Časté dotazy

Na této stránce jsme zodpověděli nejčastější dotazy týkající se našich dřevěných kartáčků.

Dřevěné kartáčky informace. Kde se kartáčky vyrábí?

Naše dřevěné kartáčky se vyrábí ve městečku Toggenburgu, St. Gallen ve Švýcarsku nedaleko Bodamského jezera. Celá výroba probíhá v malé továrně na jediném místě. Od zpracování bukového dřeva, frézování rukojetí, uchycení štětin až po balení. Krátký výrobní řetězec na jednom místě minimalizuje produkci CO2. 

V každé fázi výroby je zajištěna přísná kontrola kvality dle švýcarských standardů.

Dřevěné kartáčky informace

Odkud pochází dřevo na výrobu kartáčků?

Dřevo na výrobu kartáčků je vypěstováno ve Švýcarsku. Stromy pochází z oblastí kolem Toggenburgu, částečně z údolí Rýna a Curychu.

Jak ošetřen povrch kartáčků?

Kartáčky jsou ošetřeny karnaubským voskem. Ten se získává z listů karnaubské palmy. Vosk je veganský, je široce používán v kosmetickém a potravinářském průmyslu. Extrakce je také považována za ekologicky nezávadnou, protože sklizené listy neustále dorůstají a palma není sklizní poškozena. Jde tedy o udržitelné a ekologicky využívání surovin.

Proč je použito bukové dřevo?

Bukové dřevo je zvoleno zejména kvůli svým vlastnostem: tvrdost, odolnost, pružnost a trvanlivost.

Rukojeti zubních kartáčků jsou vyrobeny z bukového dřeva s certifikací FSC. Bukové dřevo je zvoleno zejména kvůli svým vlastnostem: tvrdost, odolnost, pružnost a trvanlivost.

Obrovskou přednost dřeva vidíme v obnovitelnosti a lokálnosti. Dřevo se vypěstuje v evropských lesích, zde se i zpracuje a les je obnovován dle certifikace FSC. Věříme že používáním lokálních zdrojů s jasným původem je jediná opravdu ekologicky správná cesta.

Co znamená certifikát FSC?

Certifikát FSC je pečetí kvality pro udržitelné lesnictví. Popisuje princip využívání zdrojů, při kterém stojí v popředí stabilita a přirozená schopnost obnovy lesa. Velmi zjednodušeně to znamená, že se dlouhodobě nesmí pokácet více stromů, než vyroste. 

Z čeho jsou vyrobené štětiny kartáčků?

Na našich kartáčcích můžete najít dva různé typy nylonu:

  • Štětiny zubního kartáčku RICINE jsou rovněž vyrobeny z nylonu. Základem je však ricinový olej (PA 10.10), bio plast bez minerálních olejů.

Proč k výrobě nepoužíváte pouze nylonové štětiny na bázi ricinového oleje?

Bio-nylon na bázi ricinového oleje méně odolný než klasický nylon, což znamená, že se štětiny rychleji ohýbají a životnost kartáčku se snižuje. Aby měly štětiny všech našich modelů stejnou životnost, musí být organické štětiny o něco silnější, tedy tvrdší. Z tohoto důvodu nabízíme náš model RICINE pouze se středně měkkými štětinami a v našem měkkém modelu používáme konvenční, ale měkčí nylonové štětiny.

Čím jsou barveny štětiny kartáčků?

Používají se přírodní barviva. Ty odpovídají dentálnímu standardu. Jsou zdravotně nezávadná a vhodná pro ústní hygienu.

Jsou kartáčky kompostovatelné?

Kartáčky jako celek nejsou kompostovatelné. Obsahují nylonové štětiny a malé nerezové háčky sloužící k přichycení štětin.
Jedinou možností jak kartáček kompostovat je odlomení části se štětinami. Část se štětinami patří do směsného odpadu, zbytek rukojeti bez štětin lze kompostovat.

Bioplasty, jako je náš nylon na bázi ricinového oleje, jsou založeny na obnovitelných rostlinných olejích. Vzhledem k dlouhé době rozkladu však tyto nejsou považovány za kompostovatelné a proto nejsou vhodné pro zelený odpad.

Jak často by se měly kartáčky měnit?

Podle doporučení zubních lékařů by se měl kartáček měnit nejpozději po 2 měsících. Velmi důležité je vyměnit kartáček po infekci nebo virovém onemocnění.

Proč je důležitá měkkost a zaoblené štětiny?

Měkké štětiny zajišťují jemné a důkladné čištění zubů. Zabraňují nechtěnému poškození zubní skloviny a dásní příliš tvrdými štětinami. Jsou proto nejbezpečnější volbou, pokud jde o ochranu vašich zubů a dásní.

Zaoblené konce štětin mají obzvláště důležitou funkci: Je známo, že štětiny s ostrými hranami mohou vést k podráždění a mikroporanění dásní, což z dlouhodobého hlediska způsobuje poškození dásní a jejich regresi. U mnoha čínských bambusových zubních kartáčků bylo zjištěno, že štětiny jsou často zaoblené velmi málo nebo nejsou zaoblené vůbec. Bylo klinicky prokázáno, že měkké, zaoblené štětiny účinně odstraňují plak a zbytky jídla, aniž by poškodily ústa a zuby.

Jak mám pečovat o kartáček?

Dřevo ze kterého kartáček vyroben je organický materiál, který se v čase mění. Vosková ochrana na povrchu postupně ztrácí v důsledku tření při čištění zubů svoji účinnost. Bukové dřevo je ovšem dostatečně pevný a odolný materiál který zaručí dlouhou živostnost Vašeho dřevěného kartáčku.

Pro maximální prodloužení životnosti kartáčku můžete cca jednou týdně nanést na rukojeť malé množství vašeho oblíbeného rostlinného oleje (olivový olej, slunečnicový olej atd.). Tím ochráníte svůj kartáček proti vlhkosti. Velmi důležité je kartáček po použití ukládat na suché místo.